What You Need to Know About Hair Extensions

Extensions can create a bad look, especially when the clips are visible from the scalp, the color doesn’t quite match the rest of the hair, or the length competes with Rapunzel’s. We can even say that it has a bad reputation because of all this. However, thanks to the innovative application methods available today, it is possible to have quality and natural looking hair with extension hair. The good news: When done right, no one even has to know you have extensions in your hair.

If you want to add resources to your hair for various reasons, you can find all your questions about the subject in our article.

Kaynak saç, özellikle klipsler saç derisinden göründüğünde, renk saçın geri kalanıyla tam olarak uyuşmadığında veya uzunluğu Rapunzel’inkiyle rekabet ettiğinde kötü bir görünüm yaratabilir. Hatta tüm bunlar yüzünden kötü bir üne sahip olduğunu bile söyleyebiliriz. Ancak günümüzde var olan yenilikçi uygulama yöntemleri sayesinde kaynak saç ile de kaliteli ve doğal görünen saçlara sahip olmak mümkün. İyi haber: Doğru bir şekilde yapıldığında hiç kimse saçlarınızda kaynak saç olduğunu bile bilmek zorunda değil.

Eğer siz de çeşitli nedenlerle saçlarınıza kaynaklar ekletmek istiyorsanız konuyla ilgili tüm merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

kaynak sac 1

What is weld hair?
Hair extensions are a hair extension method often used by women with short or sparse hair. With this method, you can make your short hair look longer and voluminous, close the length differences in your hair, or make changes to your hair with colored extension hair without chemicals.

What are the types of welding hair?
When it comes to hair extensions, you come across multiple methods. These are determined entirely according to the wishes and expectations of the person. Of course, at this point, it is useful to get ideas from your hairdresser. Read on to discover the most commonly used resource types.

keratin source
We can say that the most preferred type of welding is keratin welding. This method promises you about 3-4 months of beautiful hair. It is applied using ultrasound technology that transforms the keratin (an adhesive) from solid to liquid and back to solid in one second, rather than a conventional heat application that can damage the hair. The procedure takes about two hours and can be quite ideal for women who exercise frequently, swim, and often collect their hair.

micro hair extensions
Most people who are considering hair extensions are wondering how to make micro hair extensions. Micro hair extension is a new method compared to others. It is defined as one of the last techniques used in the field of hair extensions worldwide. It is made using thin tufts, and it is extremely easy and healthy to use.

bead welding
This method, which is available as ring or bead welding, is frequently preferred because of its practical, easy and fast construction. It is frequently recommended and applied by some hairdressers, as it can be quickly removed and put on and does not damage the hair at the same time.

Kaynak saç nedir?

Kaynak saç, sıklıkla saçları kısa veya seyrek olan kadınların kullandığı bir saç uzatma yöntemi. Bu yöntemle kısa saçlarınızın daha uzun ve hacimli görünmesini sağlayabilir, saçlarınızdaki boy farklılıklarını kapatabilir veya renkli kaynak saçlarla saçlarınızda kimyasal olmadan değişiklik yapabilirsiniz.

Kaynak saç çeşitleri neler?

Konu kaynak saç olduğunda karşınıza birden fazla yöntem çıkar. Bunlar tamamen kişinin isteğine ve beklentilerine göre belirlenir. Elbette bu noktada kuaförünüzden fikir almanızda fayda var. En fazla kullanılan kaynak çeşitlerini keşfetmek için okumaya devam edin.

Keratin kaynak

En sık tercih edilen kaynak çeşidinin keratin kaynak olduğunu söyleyebiliriz. Bu yöntem size yaklaşık 3-4 aylık güzel saçlar vadeder. Saça zarar verebilecek geleneksel bir ısı uygulaması yerine, keratini (bir yapıştırıcı) bir saniyede katıdan sıvıya ve tekrar katıya dönüştüren bir ultrason teknolojisi kullanılarak uygulanır. İşlem yaklaşık iki saat sürer ve sık egzersiz yapan, yüzen, genelde saçlarını toplayan kadınlar için oldukça ideal olabilir.

Mikro saç kaynak

Kaynak saç yaptırmayı düşünen çoğu kişi “Mikro saç kaynak nasıl yapılır” merak ediyor. Mikro saç kaynak, diğerlerine kıyasla yeni bir yöntem. Dünya genelinde kaynak saç alanında kullanılan son tekniklerden biri olarak tanımlanmakta. İnce tutamlar kullanılarak yapılır, kullanımı da son derece kolay ve sağlıklıdır.

Boncuk kaynak

Halka veya boncuk kaynak olarak bulunan bu yöntem pratik, kolay ve hızlı yapılışı sebebiyle sıkça tercih ediliyor. Hızla çıkarılıp takılabildiği ve bu sırada saça zarar vermediği için bazı kuaförler tarafından sıkça önerilir ve uygulanır.

kaynak sac 2

How long is the hair extension used?
The duration of use of the welding hair varies depending on the method it is applied. Before having hair extensions, do not forget to get information from your hairdresser about the method to be applied and ask questions like these.

How to attach hair extensions at home?
You can easily remove the extensions in your hair at home in methods such as ring or bead hair extensions. However, different hair extension methods require different applications; For example, only your hairdresser can remove some of them. Doing it yourself at home can damage your hair.

Does the weld shed hair?
Properly applied extension hair will not damage your hair. Therefore, it does not cause spillage problem. You can even have hair that looks more lush and voluminous thanks to the extension hair.

Kaynak saç ne kadar süre kullanılır?

Kaynak saçın kullanım süreleri, uygulandığı yönteme bağlı olarak değişiklik gösterir. Kaynak saç yaptırmadan önce, uygulanacak yöntem hakkında kuaförünüzden bilgi almayı ve bunun gibi soruları sormayı unutmayın.

Evde kaynak saç nasıl takılır?

Halka veya boncuk kaynak saç gibi yöntemlerde saçlarınızdaki eklemeleri evde kolayca çıkarabilirsiniz. Ancak farklı kaynak saç yöntemleri, farklı uygulamalar gerektirir; örneğin bazılarını sadece kuaförünüz çıkarabilir. Evde kendi başınıza çıkarmanız saçlarınızın zarar görmesine yol açabilir.

Kaynak saç döker mi?

Doğru bir şekilde uygulanan kaynak saç, saçlarınıza zarar vermez. Dolayısıyla dökülme sorununa yol açmaz. Hatta kaynak saç sayesinde daha gür ve hacimli görünen saçlara sahip olabilirsiniz.

kaynak sac 3

How to care for hair extensions?
We explained that there are many different types of extensions… However, it is a fact that all extensions need special care. Here are some things to consider when it comes to hair extensions:

Wash your hair with warm water. Hair extensions can be damaged when exposed to excessive heat. For this reason, you should wash your hair with warm water and avoid high heat while drying.

Protect your hair while you sleep. Use silk or satin pillowcases/bonnets. You can also collect your hair in a loose ponytail while lying down to prevent tangling and tangling.
Comb your hair from top to bottom with a soft hairbrush. Thus, you do not have to look for answers to questions such as how to open the hair extensions.

All extensions require regular hairdresser control. Depending on the method you prefer, the frequency of your visit to the hairdresser will vary. At this point, listen to the advice of your hairdresser and do not interrupt your care when necessary.

Kaynak saç bakımı nasıl yapılır?

Kaynak saçın birçok farklı çeşidi olduğunu açıkladık… Yine de tüm kaynak saç eklentilerinin özel bir bakıma ihtiyacı olduğu bir gerçek. İşte kaynak saç bakımı konusunda göz önünde bulundurmanız gerekenler:

  • Saçlarınızı ılık suyla yıkayın. Kaynak saçlar aşırı ısıya maruz kaldığında zarar görebilir. Bu nedenle saçlarınızı ılık suyla yıkamalı, kuruturken de yüksek ısıdan kaçınmalısınız.
  • Saçlarınızı uyurken de koruyun. İpek veya saten yastık kılıfları/boneler kullanın. Ayrıca saçların karışmasını, dolaşmasını önlemek için yatarken saçlarınızı gevşek bir atkuyruğu şeklinde toplayabilirsiniz.
  • Saçlarınızı yukarıdan aşağıya doğru ve yumuşak bir saç fırçası ile tarayın. Böylece kaynak saç dolaşması nasıl açılır gibi sorulara yanıt aramak zorunda kalmazsınız.
  • Tüm kaynak saçlar, düzenli kuaför kontrolü gerektirir. Tercih ettiğiniz yönteme göre, kuaföre gitme sıklığınız değişir. Bu noktada kuaförünüzün önerisini dinleyin ve gerekli durumlarda bakımlarınızı aksatmayın.

Leave a Comment